Uważny odpoczynek

Jestem z powrotem, z wakacji i bardzo uważnego odpoczynku!

Spędziłam dwa tygodnie ucząc się od nowa jak jeść. Byłam na specjalnej diecie ajurwedycznej, która polega nie tylko na jedzeniu właściwego jedzenia dla mojego gatunku (Vatta / Pitta – mnóstwo wiatru i ognia), ale składnikiem diety jest także „powolne myślenie”, by nie tylko spróbować subtelności i odmian różnych produktów spożywczych, ale także umożliwić prawidłowe trawienie. Sądziłam, że zawsze jadłam powoli, ale przez dwa tygodnie wakacji powtarzałam znaną nam praktykę ze słynną rodzynką (ćwiczenie wprowadzające do podstawowego kursu ćwiczeń MBLC)(sic!).

Zaczęłam odczuwać proces trawienia, emocje i myśli, które się pojawiały i ogromną chęć przyspieszenia procesu, aby przejść już do deseru! Powolne jedzenie pozwoliło mi na pełniejsze odczuwanie ciała, szczególnie stóp, dźwięków wokół i zauważenie tego co mój żołądek naprawdę chciał i potrzebował. Straciłam parę kilogramów, co dało mi nową lekkość, moje dosze (Vatta/Pitta?Khappa) są bardziej zrównoważone i „wracam” na wakacje w każdym razem, kiedy jem!

Zastanawiałam się, jak spowolnienie jednej z głównych czynności życiowych ma efekt „knock-on” (uderzający?): większe połączenie z moim ciałem, szczęśliwsze ciało i „aurę” spowolnienia.

Wakacje też są świetne, gdy słucham kogoś innego, kto przeprowadza mnie przez praktykę skanowania ciała, zauważyłam, że sięgam często po nagrania Mindfulness Association( nauki Roba Nairna). Słucham ich teraz inaczej, po ostatnich latach praktyki i nauczania – pojawiają się we mnie nowe rzeczy. Uważam to za prawdziwe bogactwo, aby wracać do jego nauk na dotyczących naszej podstawowej praktyki siedzącej, jego techniki wydobywania odpowiedzi i sposobu, w jaki ujawnia nasz neurotyczny bałagan!

W minioną sobotę mieliśmy nasz wrocławski Dzień Uważności – wspaniały początek powakacyjnego powrotu do rzeczywistości, czując wsparcie miejscowej „sangi”, podczas której wspólnie siedzieliśmy, jedliśmy wspólnie i dzieliliśmy się życiem. Dziękuję wszystkim z Wrocławia!

Anna Zubrzycki

Anna Zubrzycki

Wszystkie posty autora

Aktorka, trener Mindfulness i Compassion. Śpiewa i praktykuje uważność od lat w życiu i w teatrze, rano w ciszy, wieczorem przy reflektorach na scenie, czytając bajki ukochanym wnuczkom.... szczęśliwa osoba.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *