Świadomość spoczywania

Spoczywanie uwagi dotychczas wydawało mi się etapem medytacji nieco enigmatycznym i nie do końca jasnym. ”Spoczywam, w pełni doświadczenia, po prostu będąc i zauważając to co dzieje się wewnątrz i wokoło….”.

Ale co to naprawdę znaczy?

Od początku treningu uważności mówimy, że niczego nie chcemy zmieniać, naprawiać.

Czasem odruch wyparcia, próba usunięcia, „łagodnej zmiany odcieni” doświadczenia bywają nieświadome i niemalże automatyczne. Jak rozproszenie. Jak myśli, które pojawiają się nieproszone.

Wciąż zaskakuje mnie jak szybko umysł daje się porwać do różnych zadań, właśnie wtedy gdy może po prostu nic nie robić. Okazuje się, że samo spoczywanie też może stać się zadaniem. A przecież nie musimy nic robić!

„Teraz pozwalam umysłowi spocząć, bez przymusu robienia czegokolwiek….” I co się dzieje? Zaczynam się zastanawiać i analizować co tworzy moje wewnętrzne doświadczenie i to co dzieje się dookoła mnie. Mogłabym to nazwać aktywnym wypoczynkiem (i chęcią kontroli nic nie robienia;)).Mimowolnym.

Zatem cierpliwie (może nawet mozolnie) wycofuję uwagę do trybu bycia, obserwowania, pozwalania. I wówczas czuję, jak pojemne robi się to spoczywanie, nie-medytowanie. Jest miejsce na wszystko. Sygnały z ciała, odczucia, emocje, komentarze i myśli. Doświadczanie doświadczenia. Niezwykle przestrzenne.

Kluczowym, choć niełatwym jest pozwolenie by tak było.

W głowie pobrzmiewają mi słowa z praktyk wglądu :” Jak by to było, być zwolnionym z obowiązku robienia czegokolwiek z naszym doświadczeniem?”.

I to jest ta prawdziwa wolność.

W słowach Antoniego Kępińskiego „Dążenie do wolności jest wielką siłą człowieka”.

Dodaje on jednak „Absolutna wolność człowieka skończyłaby się chaosem”.

Wygląda na to, że wciąż jest coś do zrobienia…

Krystyna Boroń-Krupińska

Krystyna Boroń-Krupińska

Wszystkie posty autora

Nauczyciel akademicki, poszukujący sposobności bycia uważnym w każdych (prawie) okolicznościach. Na codzień mama 3-latka. Czasem spokojna,czasem wariatka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *